Smolensk-2010.pl CHCEMY PRAWDY O ZAMACHU NA PREZYDENTA

16 Apr 2010

Otrzymałem dzisiaj e-mail

USA Today

Prezydencki tupolew był wyposażony w nowoczesny system ostrzegania przed przeszkodami. – Dlaczego nie zadziałał? – pyta dziś amerykański "USA Today”.

System powinien uruchomić alarm na długo przed uderzeniem prezydenckiego tupolewa w antenę przed smoleńskim lotniskiem, dzięki czemu załoga miałaby czas, by podnieść samolot i przelecieć nad przeszkodą.

Cytowany przez gazetę ekspert od spraw bezpieczeństwa lotów twierdzi, że musiało się coś stać, skoro piloci zignorowali ostrzeżenia systemu.

– Żaden pilot tego by nie zrobił, niezależnie od pogody i bez względu na presję, pod jaką był – podkreślił.

Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)


Moscow Times
Znana rosyjska komentatorka Julia Łatynina napisała w "Moscow Times”, że na smoleńskim lotnisku zainstalowano sprzęt radiolokacyjny, który 7 kwietnia pomógł wylądować Władimirowi Putinowi. W dniu katastrofy sprzętu już tam nie było.

Źródłem informacji mieli być piloci znający procedury lotów rosyjskiego premiera. W rozmowie z korespondentem RMF FM Łatynina powiedziała, że o ile wizyta Tuska była przygotowana, to wizytę prezydenta Kaczyńskiego rosyjskie władze traktowały jak zbędną.

– Otwarcie mówiąc ja nie potrafię sobie wyobrazić naszego premiera, który ląduje na starym lotnisku wojskowym, na którym niczego nie przygotowano – powiedziała Łatanina. – W takiej sytuacji łatwiej przylecieć śmigłowcem lub przyjechać z Moskwy. Ta sprawa wydaje mi się bardzo ważna dla śledztwa.
--

Na stronie „The Moscow Times” pojawiła się informacja, o zainstalowanej na smoleńskim lotnisku dodatkowej aparaturze naprowadzającej samoloty.


Tak zwany MMLS - Mobile Microwave Landing System – miał pomóc wylądować maszynie na pokładzie której znajdował się premier Władimir Putin. Z tego samego urządzenia mógł również skorzystać samolot polskiej delegacji z Donaldem Tuskiem. Sprzęt miał być wypożyczony przez Smoleńskie lotnisko specjalnie na uroczystości w Katyniu.

Jak przyznaje znana rosyjska dziennikarka, Yulia Latynina, prawdopodobne po wylocie Tuska i Putina urządzenie zostało zdemontowane. Zdaniem autorki jego brak mógł przyczynić się do wypadku "bardziej niż mgła".

ILS jest zamontowany na każdym lotnisku lasy „A”. Pozwala na wylądowanie w najgorszych warunkach pogodowych, ponieważ automatycznie naprowadza samolot na pas. Wersja mobilna systemu - MMLS - wykorzystywana jest przede wszystkim przez wojsko.

Pierwsze sygnały o zdemontowaniu dodatkowej nawigacji pojawiły się na rosyjskich forach. Jedno z nich, na którym prowadzono na ten temat dyskusję zostało zablokowane.


--
Hanna Zbroniec
www.hannazbroniec.com

No comments:

Post a Comment

Z powodu niechcianego spamu,
aby skomentować,
trzeba sie zalogowac